Obec Halámky

leží v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec, v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Je rozložena podél mezinárodní silnice E49 České Budějovice - Vídeň. Hraniční přechod do Rakouska je od obce vzdálen zhruba 5 km. Obec sousedí na jihozápadě s obcí Dvory nad Lužnicí, hranici tvoří řeka Lužnice. Na severozápadě sousedí s obcí Tušť, na severovýchodě s obcí Rapšach. Obec leží v nadmořské výšce 460 m. Její katastrální výměra je 690 ha (477 ha lesní půdy, 158 ha zemědělské půdy, 55 ha ostatní půdy). Ráz krajiny je lesnatý.
Obec Halámky leží ve správním obvodu pověřeného městského úřadu Třeboň a ve správním obvodu pověřeného městského úřadu Suchdol nad Lužnicí.

V obci je obecní úřad, kulturní dům, prodejna smíšeného zboží, 2 restaurace a 2 noční kluby. V objektu obecního úřadu je hasičská zbrojnice. Obec je elektrifikována (má i veřejné osvětlení) a plynofikována. Má veřejnou telefonní stanici. Má sice autobusové spojení s městy Jindřichův Hradec a České Velenice, ovšem tak málo četné (jednou až dvakrát denně a to jen některé dny v týdnu), že obyvatelé obce jsou při dojíždění do zaměstnání odkázáni především na vlastní dopravní prostředky. V obci není pošta, zdravotnické zařízení, škola ani školka. Obec nemá veřejný vodovod ani kanalizaci, má však vodní požární nádrž.
Řada domů v obci je obydlena jen sezónně, slouží k rekreaci. Obec má sportovní hřiště se sportovními kabinami. V okolí je množství značených cyklostezek. Oblíbeným místem koupání jsou zatopené pískovny.
V obci je činný Sbor dobrovolných hasičů a oddíl kopané Sokol Halámky. Společenské organizace jsou zastoupeny Svazem žen a baráčnickou obcí Vitoraz. V obci podniká firma Kodavo s.r.o., zabývající se těžbou dřeva a pilařskou výrobou a firma J Tank - čerpací stanice.

V obci je k 1. lednu 2016 přihlášeno k trvalému pobytu 180 obyvatel. Z toho je 91 mužů (průměrný věk 42,1 let) a 89 žen (průměrný věk 51,2 let). Průměrný věk 46,6 let.


Mapa základní (supermapy.cz)
Mapa letecká (mapy.cz)