*
Dnes je sobota 25.05.2024 a svátek má Viola
Teplota: ↑11.1°C, vlhkost: ≈97%, tlak: ↓1020.63mb
Obec Halámky

Obec Halámky leží v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec, v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Je rozložena podél mezinárodní silnice E49 České Budějovice - Vídeň. Hraniční přechod do Rakouska je od obce vzdálen zhruba 5 km. Obec sousedí na jihozápadě s obcí Dvory nad Lužnicí, hranici tvoří řeka Lužnice. Na severozápadě sousedí s obcí Tušť, na severovýchodě s obcí Rapšach. Obec leží v nadmořské výšce 460 m. Její katastrální výměra je 690 ha (477 ha lesní půdy, 158 ha zemědělské půdy, 55 ha ostatní půdy). Ráz krajiny je lesnatý.
Obec Halámky leží ve správním obvodu pověřeného městského úřadu Třeboň a ve správním obvodu pověřeného městského úřadu Suchdol nad Lužnicí.

V obci je obecní úřad, kulturní dům, dětské hřiště, prodejna smíšeného zboží, 2 restaurace a 2 noční kluby. V objektu obecního úřadu je hasičská zbrojnice. Obec je elektrifikována (má i veřejné osvětlení) a plynofikována. V obci je kanalizace. Má veřejnou telefonní stanici. Má sice autobusové spojení s městy Jindřichův Hradec a České Velenice, ovšem tak málo četné (jednou až dvakrát denně a to jen některé dny v týdnu), že obyvatelé obce jsou při dojíždění do zaměstnání odkázáni především na vlastní dopravní prostředky. V obci není pošta, zdravotnické zařízení, škola ani školka. Obec nemá veřejný vodovod, má však vodní požární nádrž.
Řada domů v obci je obydlena jen sezónně, slouží k rekreaci. Obec má sportovní hřiště se sportovními kabinami. V okolí je množství značených cyklostezek. Oblíbeným místem koupání jsou zatopené pískovny.
V obci je činný Sbor dobrovolných hasičů a oddíl kopané Sokol Halámky. Společenské organizace jsou zastoupeny Svazem žen a baráčnickou obcí Vitoraz. V obci podniká firma Kodavo s.r.o., zabývající se těžbou dřeva a pilařskou výrobou a firma TOMO TANK s.r.o. - čerpací stanice.

V obci je k 1. lednu 2020 přihlášeno k trvalému pobytu 177 obyvatel. Z toho je 89 mužů (11 mladších 15-ti let) a 88 žen (4 mladší 15-ti let). Průměrný věk mužů je 44,3 let. Průměrný věk žen je 51,3 let. Průměrný věk celkem je 47,7 let. V obci je evidováno 22 cizinců (21 mužů a 1 žena). 1 s trvalým a 21 s přechodným pobytem.

Mapa základní (mapy.cz)
Mapa letecká (mapy.cz)


Graf vývoje počtu obyvatel

Kliknutím na náhled se obrázek zvětší.